Неділя, 24.11.2024, 07:46
Краснопільський ліцей №2 Краснопільської селищної ради
Вітаю Вас Гість | RSS
TEST
Меню сайту
Категорії розділу
Інформація [19]
Харчування [17]
Контрольна порція сьогодні [1]
Головна » Статті » Медична служба » Інформація

Здоров`я ваших зубів

                Мікросвіт у ротовій порожнині людини

Картинки по запросу мікрофлора ротової порожнини людиниНапевне, ви бачили рекламу зубних паст, в якій розповідається про мікроскопічні істоти на зубах? Тоді ви знаєте, що у ротовій порожнині людини живуть бактерії.  Щоб їх побачити потрібні спеціальні збільшувальні прилади – мікроскопи.

Чи можна побачити мікроби?

Один з першовідкривачів мікросвіту, Антоні ван Левенгук, саме за допомогою власноруч створеного мікроскопа побачив бактерії, які мають таке незвичне середовище життя – ротову порожнину людини.

Дослідник писав: „До мене завітали благородні дами, яким кортіло подивитись на маленьких змійок у краплині оцту. Ці змійки так вразили деяких дам, що вони поклялись ніколи більше не куштувати оцту. Але що б вони сказали, довідавшись, що в нальоті їхнього зуба таких істот більше, ніж людей у королівстві?”  

 Виявляється, наша ротова порожнина – це справжній всесвіт для різноманітних мікроорганізмів (бактерій, дріжжів, найпростіших). Саме тут склалися ідеальні умови для їхнього розвитку: є поживні речовини, тепло, волога, сприятлива кислотність та ін.

 

Бактерії на слизовій оболонці язика

Псує ідеальну картину слина. Вона має антибактеріальні властивості, бо містить такі ферменти, як птіалін, лізоцим, пероксидазу, а також специфічні захисні білки – секреторні імуноглобуліни. Отож, за своє місце під піднебінням мікробам треба боротися!

 

 

 

Що таке зубний наліт?

Серед мікробів у ротовій порожнині є постійні жителі та гості з інших місць організму (наприклад, з носоглотки) і з навколишнього середовища. На кожному квадратному міліметрі тканини щік, піднебіння, язика, в під’язикових складках, у кишенях ясен живе величезна кількість мікроскопічних істот. Найбільше мікроорганізмів є на поверхні зуба у липкій тонкій плівці – зубному нальоті. 
В його утворенні головну роль відіграють бактерії ротової порожнини. Ці мікроорганізми перетворюють вуглеводи на слизисті речовини. Наліт утворюється переважно в тих місцях, де легше прикріпитися бактеріям: у ямках, між зубами, між зубами і яснами. Він забезпечує середовище для росту і розмноження мікроорганізмів. 

Якщо зубний наліт щоденно не видаляти за допомогою зубної щітки та зубної нитки, він пошириться на зуби і ясна та призведе до їхнього запалення. Щоб поселитися у ротовій порожнині, бактерії прикріпляються до поверхні слизової оболонки рота або до зубів. Але не всі мікроорганізми на це здатні. До поверхні зуба легко прикріплюються ті бактерії, які мають спеціальні пристосування. Потім до їхніх клітин чіпляються інші бактерії. Так утворюється зубний наліт, до складу якого входять клітини мікроорганізмів, продукти їхньої життєдіяльності, компоненти слини. 

 

Так виглядають чисті зуби

Мікроорганізми ротової порожнини разом захищають свою територію від чужинців – бактерій з інших місць організму людини або з навколишнього середовища. Але не будуймо ілюзій. Як і в нашому світі, між мікроскопічними мешканцями ротової порожнини існує конкуренція і антагонізм. Бактерії конкурують за місця прикріплення, поживні речовини, утворюють сполуки, небезпечні для своїх конкурентів. 

 

    Густина „населення”

100 трильйонів клітин мікроорганізмів населяють людський організм. Учені підрахували, що на 1 клітину людини припадає 10–100 мікробних клітин, з них понад 20 % – мікроорганізми, що живуть у ротовій порожнині. В цьому середовищі життя вчені виявили понад 100 видів мікроорганізмів, а в 1 мл слини міститься понад 108 мікробних клітин. З огляду на такі цифри варто замислитись: може це ми – макроскопічні співмешканці мікробів, а не навпаки? Як ми вже говорили, багато представників мікросвіту ротової порожнини знаходяться в зубному нальоті. Майже 70  % його об’єму складають саме мікроорганізми, а в 1 мг сухої маси зубного нальоту є приблизно 2,5•108 мікробних клітин.

Роль мікроорганізмів які живуть у порожнині роту людини, неоднозначна.
 Вони беруть участь у травленні їжі, синтезі вітамінів,позитивно впливають на імунну систему людини, є антагоністами патогенних представників, які викликають захворювання. Деякі мікроорганізми викликають захворювання. Водночас, серед них є і такі, які утворюють кислоти, що руйнують тверді тканини зуба і спричиняють карієс.
 

                 Сусідів треба знати в „обличчя”

Найчисельнішими бактеріями, що населяють ротову порожнину людини, є коки. 
 У ротовій порожнині дорослої людини знаходяться стрептококи, лактобактерії, вейлонели, сапрофітні нейсерії, бактероїди та коринебактерії . Тут живуть також трепонеми, дріжджоподібні гриби, актиноміцети, мікоплазми, ентеробактерії та ін.  
Звучать ці „прізвища” дуже серйозно, чи не так? Кожен вид мікробів „облюбував” собі певне місце у ротовій порожнині.
 Streptococcus mutans і S. sanguis найчастіше кріпляться на зубах,
S. salivarius знаходяться переважно в слині і на поверхні язика,
S.  mitis локалізуються у щілинах між яснами і поверхнею зуба.
 Бактерії S.  mutans і S.  sanguis поселяються в ротовій порожнині тільки тоді, якщо в ній є пошкоджені зуби. Стрептококи утворюють слизисті речовини і спричиняють карієс. У порожнині рота здорових людей також є багато бактерій родів Veillonella, Corynebacterium.

                                                                                                 Гінгівіт

Гінгівіт – це початкова фаза захворювання ясен. Їхнє запалення спричиняють наліт і бактерії, накопичені на краю ясен.        
  Клінічні ознаки гінгівіту – почервоніння, набряк і чутливість ясен, які можуть кровоточити під час чищення. Це захворювання може впродовж багатьох років не викликати больових відчуттів. Щоб виявити його, треба звернутися до стоматолога.
Якщо гінгівіт не лікувати, у хворого може розвинутися пародонтит, значно серйозніша стадія інфекції та запалення ясен.

 
                       Парадонтит

Ознаки пародонтиту – це наявність на яснах виразок, відшарування ясен або їхнє осідання, втрата або зміна положення зубів, будь-які зміни у прикусі, а також неприємний запах (присмак) в роті. Нещодавно учені виявили залежність між пародонтитом і деякими системними захворюваннями (інсультом, діабетом і серцево-судинними хворобами), які є головними причинами смертності і чоловіків, і жінок.


Карієс
Карієс – найпоширеніша хвороба зубів. Кислоти, які утворюються бактеріями, пошкоджують зубну емаль, руйнують дентин, і у зубі утворюється порожнина. У неї потрапляють мікроорганізми, які не лише посилюють руйнування зуба, але можуть поширюватися по всьому організму та спричиняти інфекційні захворювання.


Послідовні етапи розвитку карієсу

 Отож, власника занедбаних зубів можуть чекати великі неприємності.


                   Роби все правильно!


 Захворювання зубів і ясен можуть бути спричинені недотриманням гігієни ротової порожнини. Щоб запобігти розвитку карієсу та запальних процесів в яснах, потрібно щонайменше двічі на день чистити зуби. 
Вибери зубну щітку з синтетичною, невисокою й негустою щетиною. Для дітей віком 2–12 років головка щітки має бути завдовжки 18–25 мм і завширшки 7–9 мм, для дорослої людини – 23–30 мм і 7,5–11 мм відповідно. Після чищення зубів зубну щітку ретельно промий під струменем води і зберігай у стакані щетиною догори. Щотижня ополіскуй щітку кип’ятком, раз у триотири місяці міняй її.
 
 Чисть зуби так, ніби змітаєш з них наліт, спрямовуючи щетину щітки під гострим кутом до них. Добре очищай проміжки між зубами. Рух щітки у верхньому ряді зубів – зверху вниз, у нижньому – знизу вверх. Жувальні поверхні зубів верхньої та нижньої щелеп очищуй обертальними рухами щітки, щетину спрямовуй  перпендикулярно до них. Чисть зуби 2,5–3 хвилини, бо тільки через 30 с починається взаємодія пасти із зубним нальотом. 
Добре почистили зуби? Молодці! Не всі мікроорганізми знищили? Не страшно, адже серед них є й корисні – такі, що зупиняють проникнення шкідливіших мікроорганізмів. Невпинна боротьба за виживання триває у твоїй ротовій порожнині. Тепер ти про неї знаєш.

 

 

Категорія: Інформація | Додав: dok (03.05.2020) | Автор: Бобіна О.І.
Переглядів: 496 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Дистанційка
Вхід на сайт

Історія
Посилання


БПД
УЦОЯО
ХРЦОЯО
Відділ освіти КСР
Ми на YOUTUBE
Ми на Facebook
Ми на Facebook
Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія
Copyright Краснопільська гімназія Краснопільської селищної ради Сумської області Україна © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz