У період пандемії ніхто з нас не має стовідсоткового захисту від зараження. І підступність нового вірусу в тому, що якийсь час (мінімум – кілька днів) він може не давати знати про себе жодними проявами, а може і зовсім протікати безсимптомно.
Однак сьогодні існує діагностика, яка дозволяє відповісти на питання: чи заражені ви, чи йде у вашому організмі активний вірусний процес і чи зустрічалися ви з вірусом раніше.
На сьогоднішній день найбільш поширені 4 види тестів:
- спосіб ПЛР (він же – молекулярна діагностика, він же – спосіб ампліфікації нуклеїнових кислот, він же – ЗТ ПЛР, він же – RT-LAMP).
Спосіб дозволяє знайти РНК коронавірусу. Якщо РНК знайдена – людина інфікована.
Якщо РНК не знайдена – людина може бути:
- не інфікована
- інфікована, але вірусне навантаження дуже маленьке
- інфікована, але вже серйозно – вірус “спустився” в легені
- була інфікована, але вже одужала
Для дослідження цим способом береться мазок з носа або ротоглотки.
- аналіз на антитіла, способом імуноферментного аналізу крові (ІФА), він же – імунохемілюмінесцентний аналіз (ІХЛА). Не тільки покаже, що є антитіла IgM і IgG, але і скільки їх (їх титр). Іншими словами, чи знаходиться пацієнт в стадії хвороби, або у нього вже сформований імунітет (правда, ще не ясно, чи стійкий цей імунітет, як довго він діє і який, власне, титр є “хорошим”). Для аналізу візьмуть кров з вени.
- експрес-аналіз на антитіла до COVID. Дозволяє швидко з’ясувати, чи хворів пацієнт (або, може, хворіє прямо зараз). Антитіла IgM і IgG – це імунні клітини, які виробляються в організмі людини в результаті його контакту з вірусом на самому початку захворювання. Для експрес-тесту потрібна кров – з пальця або з вени.
- імунохроматографічний експрес-аналіз на вірусні антигени (білки в РНК коронавіруса, на які реагує імунна система). Показує, чи заражена людина в момент взяття мазка. Його беруть з носа.
Розглянемо кожен з них більш детально
ПЛР-тест
Тест полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу Covid-19.
ПЛР-тест показує наявність або відсутність в організмі людини ДНК або РНК-вірусу. Він може виявити вірус уже в перші дні зараження але не є на 100% точним.
Як його роблять? Лікарі беруть мазок з горла або носа пацієнта. Дослідження відбувається у спеціальній лабораторії з обладнанням. Це означає, що вдома такий тест не можна зробити. Результат чекають близько тижня, якщо це державна лабораторія, і декілька днів, якщо приватна.
Кому треба робити ПЛР-тест? Особам, які прибули із-за кордону та мають ознаки ГРВІ, пацієнтам із тривалими ознаками ГРВІ, особам, які мають підвищену температуру тіла (вище 38 градусів), що погано піддається корекції та підпадає під визначення "епідеміологічно пов’язаного випадку", хворим на пневмонію, медичним працівникам, які мали контакт із хворим на коронавірус або мають прояви ГРВІ.
Скільки коштує? На здавання й отримання результату гарантованого державою безкоштовного ПЛР-тесту хворим із підозрою доводиться чекати до трьох тижнів: до двох тижнів чекати на можливість здати тест і ще тиждень – на його результат. За протоколом, лікар одразу обов'язково направляє на таке безкоштовне обстеження. Ціна в приватній клініці: вдома 2300-3000 грн, у лікарні 1800-2000 грн. Є також дешевші варіанти. Є і приватні клініки з більш демократичними цінами: наприклад, 740 грн за ПЛР у лікарні.
ІФА-тест
ІФА-тест (або тест імуноферментного аналізу) визначає, чи перехворіла людина. Його можна зробити навіть через декілька місяців, він має показати наявність антитіл та імунітету.
Ці тести не призначено для діагностики захворювання з першого дня.
Як роблять? Для такого тесту беруть кров з вени і надсилають зразок для дослідження у лабораторію. Вдома такий тест зробити не можна.
Як це працює? Імуноферментний аналіз визначає імуноглобуліни двох типів: M і G:
- Якщо виявляється M, це свідчить про гострий процес захворювання.
- G - людина перехворіла або інфікувалася вірусом, і виробилися антитіла до цього захворювання.
У пацієнтів з початком імунної реакції організму та виділення антитіл може знизитися заразність вірусу.
Кому буде проводитися ІФА-тестування? Тим пацієнтам, які мають симптоми Covid-19, але результати їхніх ПЛР-тестів дали негативний результат. Таким чином, можна буде визначити наявність та рівень антитіл. Також ІФА може проводитися пацієнтам із симптомами Covid-19, пацієнтам із пневмонією, контактним особам, особам, що потребують планової госпіталізації та/або операції, медпрацівникам, працівникам поліції, Національної гвардії, Держприкордонслужби.
У мене знайшли антитіла. Що робити? Такий пацієнт має здати зразок для ПЛР-діагностики.
Відмінність ІФА-тестів від ПЛР та експрес-тестів:
- Лабораторні умови та спеціальне обладнання.
- Аналізують сироватку крові, а не саму кров, як у випадку з експрес-тестами, і не матеріали мазків, як у випадку ПЛР.
- ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус — рівень антитіл. Експрес-тести також виявляють антитіла в організмі як відповідь на антиген, проте мають низьку чутливість та специфічність порівняно з ІФА-тестами.
- ПЛР-дослідження виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал.
Скільки коштує і де зробити? Зробити можна у приватних клініках: наприклад, у Києві вартість такого дослідження — приблизно 600-700 грн. Є й дешевші варіанти — близько 300 грн. Додатково потрібно буде оплатити консультацію терапевта. Лікарі обіцяють результат через 48 годин.
Найшвидший варіант - експрес
Експрес-тест на коронавірус є найшвидшим і найменш надійним способом виявити, чи є у вас Covid-19.
Як роблять тест? У пацієнта беруть краплю крові з пальця, після чого протягом декількох хвилин реагент на тесті показує результат. Деякі з видів таких тестів є доступними для домашнього використання.
Він є у вільному продажі в більшості аптек.
Як працює? Експрес-тест - це як ІФА-тест "на мінімалках", він теоретично має визначити наявність у крові імуноглобулінів (антитіл), які організм формує у відповідь на інфікування вірусом.
Імуноглобулін М свідчить про гостру фазу захворювання, G - про імунітет (зокрема і тимчасовий). Перші антитіла зазвичай з’являються вже на першому етапі захворювання (приблизно на 7-й день), а другі - орієнтовно через кілька тижнів після зникнення клінічних симптомів.
Недоліки такого тесту в тому, що він менш чутливий, тому може давати похибку аж до 30-40%. Його особливість ще й у тому, що він не знаходить сам вірус, а лише антитіла.
Імунохроматографічний експрес-аналіз
Експрес-тест роблять за процедурою, схожою з ПЛР-тестами, коли за допомогою ватного тампона беруть мазок зі слизової оболонки носа або рота.
Але, на відміну від тесту ПЛР, який роблять від 7 годин до кількох тижнів в Україні, цей експрес-аналіз може бути готовим за 15-30 хвилин.
Таким способом виявляють антигени вірусу... Ці тести дешевші за ПЛР і дадуть результати швидше, хоча, як правило, менш точні. Позитивний результат експрес-тесту говорить про наявність вірусу в організмі людини прямо в цей момент.
Переваги: дуже швидкий, можна “відстрілятися” одразу на прийомі у лікаря.
Недоліки: неточний.
Варто памятати що потрібно точно дотримуватися цих рекомендацій! Бо якщо ви випили гарячий чай, з’їли тарілку супу чи прополоскали горло – велика ймовірність, що потрібної концентрації вірусу не буде, щоб взяти його для аналізу. Аналіз може бути хабнонегативним.
Які ще обстеження потрібні?
Зазвичай сімейний лікар у державній поліклініці може дати направлення на КТ. Це найпоширеніше обстеження при підозрі на Covid-19, що показує, чи є пневмонія і який стан легенів. Більшість заражених коронавірусом мають пневмонію, і томографія потрібна для виявлення цього симптому.
КТ - це комп’ютерна томографія легенів. На основі цих даних можуть вирішити щодо госпіталізації. Сімейний лікар у державній поліклініці може дати направлення на платне КТ у приватні клініки.
Жоден тест не є 100% точним. Хоча тестування можуть бути успішними в ідеальних лабораторних умовах, в реальному житті багато інших факторів впливають на точність, включаючи терміни проведення тесту, спосіб взяття мазка та поводження зі зразком.