Неділя, 24.11.2024, 10:12
Краснопільський ліцей №2 Краснопільської селищної ради
Вітаю Вас Гість | RSS
TEST
Меню сайту
Категорії розділу
Інформація [19]
Харчування [17]
Контрольна порція сьогодні [1]
Головна » Статті » Медична служба » Інформація

Обережно! Поруч отруйні рослини та гриби!

Отруйними називаються рослини, що містять такі хімічні речовини, які, потрапивши в організм людини або тварини, викликають отруєння. Отруєння може призвести до тяжкого захворювання і навіть до смерті. Для самої рослини отруйні речовини мають велике значення. Вони захищають рослину від тварин, які могли б з'їсти його стебла, листя, коріння та насіння.

У деяких рослин отруйні кора і плоди, а листя і квітки зовсім нешкідливі, в інших отруйні квіти, у третіх - тільки плоди, а у деяких видів отруйна вся рослина, крім плодів. Є рослини цілком отруйні (вороняче око). У міру розвитку рослини кількість отруйних речовин у ньому змінюється. У деяких рослин отруйні кора і плоди, а листя і квітки зовсім нешкідливі, в інших отруйні квіти, у третіх - тільки плоди, а у деяких видів отруйна вся рослина, крім плодів. Є рослини цілком отруйні (вороняче око). У міру розвитку рослини кількість отруйних речовин у ньому змінюється.

Діти більш чутливі до отрути рослин та грибів, ніж дорослі, і тому набагато частіше труяться ними. Це трапляється і тому, що діти не знають, які рослини небезпечні.

Отруйні рослини не можна брати в рот; немитою рукою, яка тримала їх, не можна торкатися очей. Деякі отрути знаходяться в соку рослин, який здатний розчинити жир, що покриває поверхню шкіри; усмоктуючись в шкіру і потрапляючи у кров, сік викликає отруєння. Отрута, введена в кров, діє сильніше, ніж та, що потрапила в організм із їжею.

Смерть при отруєнні настає від ураження найбільш важливих органів, в першу чергу дихання, потім травлення. При гострому отруєнні смерть настає через кілька хвилин. Слабкі отрути діють тривалий час, але також можуть призвести до смерті. Тому при отруєнні необхідно вживати термінових заходів.

Беладона (красавка) Чорна блискуча соковита ягода. Перші ознаки отруєння з'являються протягом 20 хвилин. У людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння може мати летальні наслідки — від паралічу легенів або судинної недостатності.

Віх отруйний (Цикута) найотруйніша рослина.

Росте на заплавних луках, біля річок та озер. Якщо віх потрапив в шлунок, протягом 20 хвилин виявляються перші ознаки отруєння – пронос і блювота. Також серед симптомів – підвищене слиновиділення, біль у животі і припадки, які можуть призвести до смерті.

Вовчі ягоди Росте у лісах, також використовується як декоративна рослина. Червоні плоди рослини дуже привабливі для дітей. Але всього кілька штук цих ягід можуть викликати летальний результат. Ознаки отруєння: блювота, судоми, біль у животі, сильне слиновиділення. Якщо ж дитина просто доторкнеться до листя рослини, на шкірі можуть виникнути опіки і пухирі.

Дурман звичайний має великі білі квіти у вигляді труб і велике листя. Особливо отруйне насіння дурману. Отруєння можна виявити за такими ознаками: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття, блювота, головний біль. Якщо після потрапляння рослини в шлунок дитини, вона вип'є води, в роті з'явиться неприємний смак.

Блекота чорна Відрізняється дуже неприємним запахом. Але її плоди у формі глечика можуть зацікавити дитину. Отруїтися цією рослиною можна, спробувавши насіння або молоді паростки. Ознаки отруєння з'являються вже через 10-20 хвилин. Пересихає в роті, починається хрипота, червоніє шкіра, збільшуються зіниці. При складних випадках дитина може втратити свідомість або навіть впасти в кому.

Борщівник Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до трьох метрів. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки.

При контакті зі шкірою підвищує її чутливість до ультрафіолету, може викликати опік 1-3 ступеня. Наслідки відчутні не одразу – опіки проявляються через кілька годин після контакту. Якщо вже так вийшло, що дитина вирішила дослідити цю рослину і сік потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і не з'являйтеся на сонці протягом двох днів.

Болиголов плямистий Листя молодої рослини схожі на моркву, петрушку або кріп, тому його можна не розпізнати. Суцвіття формою схоже на парасольку, і складається з безлічі дрібних квіток. Рослина може викликати головний біль і запаморочення. Також ознаками отруєння є підвищення тиску, прискорене серцебиття, нудота. Зіниці розширюються, шкіра блідне, ковтати стає складно, з'являються судоми і навіть висхідний параліч. Є ризик померти від задухи. А в результаті контакту зі шкірою з'являється дерматит.

НЕ МЕНШ ОТРУЙНІ

Вороняче око Сизо-чорна з восковим нальотом ягода

Сніжноягідник Біла ягода.

Конвалія травнева Червоно-оранжева кулеподібна ягода

Паслін солодко-гіркий Червона яйцеподібна ягода

Перша допомога при отруєнні рослинами

Якщо все-таки отруєння сталося, необхідно якомога швидше промити шлунок, викликавши блювоту. Для цього спочатку слід випити 2-4 склянки води. Можна використовувати водну завись активованого вугілля (3-4 таблетки мілко подрібнені та розчинені у воді), або розчин кухонної солі (1 / 2 ч. ложки на склянку води). Процедуру потрібно повторити не менше 3-4 разів, після чого для зв'язування і знешкодження отрут прийняти активоване вугілля.

Якщо його немає - трохи чорних сухарів, потім - крохмальний розчин, або збитий яєчний білок, або молоко (що є під рукою). Закутатись у теплу ковдру та терміново звернутися у лікувальну установу.

Якщо сік отруйної рослини потрапив на шкіру потрібно ретельно промити цю містину під проточною водою з милом, змастити захисним кремом, а при контакті з борщівником ще й накласти захисну повязку, уникати сонця.

ОТРУЙНІ ГРИБИ

Гриби — це дарунок лісу, але водночас і небезпечний продукт харчування, який може спричинити отруєння, а іноді й смерть. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучен­ня важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що більшість людей висновки роблять лише на основі свого гіркого досвіду.

Що спричиняє отруєння?

– вживання отруйних грибів; – неправильне приготування умовно їстівних грибів; – вживання старих або зіпсованих їстівних грибів; – вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби та підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Ознаки отруєння грибами:

Нудота, блювання, розлади зору (подвоєння в очах), розлади мови, прискорене серцебиття, психічне та рухове збудження, марення, підвищене потовиділення, біль у животі, пронос, задуха, судоми, втрата свідомості.

Перша медична допомога при отруєнні грибами Найголовніше - терміново телефонуйте «103» !

До приїзду невідкладної медичної допомоги у потерпілого треба викликати блювання, дати випити якомога більше води та повторно викликати блювання до повного очищення шлунка або промити шлунок. Прийняти активоване вугілля (не менше 10 пігулок одночасно). Нічого не їсти. Важливо зберегти рештки страви для визначення протиотрути.

Не збирайте гриби:
- якщо не впевнені, що знаєте їх - якими б апетитними вони не здавалися;
- поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
- невідомі, особливо з циліндричною ніжкою,у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
- з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;
- ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
- не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, вони не завжди відповідають дійсності;
- не куштуйте сирі гриби на смак.
Ще раз перевірте вдома гриби. Усі сумнівні -викидайте.

ОТРУЙНІ ГРИБИ, ЯКИХ ПОТРІБНО УНИКАТИ

Бліда поганка вважається найнебезпечнішим з існуючих в наших широтах грибів. Навіть невеликий шматочок блідої поганки може завдати невиправної шкоди здоров'ю людини. Цей гриб вражає печінку і нирки, при цьому, симптоми отруєння проявляються, коли людині вже неможливо допомогти.

Мухомори

Сильно отруйними є мухомор червоний, мухомор зелений, мухомор смердючий, мухомор пантерний, білий мухомор.

Це сильно отруйні гриби, за рівнем небезпеки поступаються лише блідій поганці. Отруєння мухомором пантерним, як і червоним, викликає спочатку напади гніву з бажанням руйнувати. Потім слідують візуальні та слухові галюцинації. У разі тяжкого отруєння настає втрата свідомості, летаргія, втрата пам'яті, у важких випадках - кома і смерть.

 

Сатанинський гриб

Цей гриб має високу токсичність, яка зберігається навіть після тривалого варіння. Відомо, що навіть один грам гриба викликає важке отруєння.

Жовчний гриб

Це неїстівний двійник білого гриба, від якого відрізняється гірким смаком м'якоті, рожевими порами і наявністю чорної сітки на ніжці.

Іноцибе (плютка)

В Україні представлені кілька видів отруйних іноцибе. Найчастіше зустрічаються іноцибе коричневі. Вони ростуть по всій Україні у хвойних і листяних лісах з липня до листопаду. Цей гриб відрізняється неприємним запахом

Сироїжка пекучо-їдка
Гриб неїстівний через гіркий смак. Він викликає порушення роботи шлунково-кишкового тракту.

Категорія: Інформація | Додав: Педагог-організатор (05.11.2019) | Автор: Бобіна О.І.
Переглядів: 1240 | Теги: Краснопільська гімназія отруйні рос | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Дистанційка
Вхід на сайт

Історія
Посилання


БПД
УЦОЯО
ХРЦОЯО
Відділ освіти КСР
Ми на YOUTUBE
Ми на Facebook
Ми на Facebook
Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія
Copyright Краснопільська гімназія Краснопільської селищної ради Сумської області Україна © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz