Неділя, 24.11.2024, 09:30
Краснопільський ліцей №2 Краснопільської селищної ради
Вітаю Вас Гість | RSS
TEST
Меню сайту
Категорії розділу
Інформація [19]
Харчування [17]
Контрольна порція сьогодні [1]
Головна » Статті » Медична служба » Інформація

Обережно-гельмінти!

                      Гельмінтози

Глистяні захворювання або гельмінтози — велика група досить поширених, особливо останнім часом, хвороб, збудником яких є гельмінти.  Вони уражають не тільки людей, а й сільськогосподарських тварин, диких і промислових звірів, а також риб, комах і чимало рослин.

 Нараховується близько 150 видів гельмінтів, які здатні уражати людину і паразитувати в її організмі. З них на території України виявлено близько 30. Найбільш розповсюджені кишкові гельмінти, тобто глисти.  

Гельмінтами або глистами називають черв'яків, які здатні паразитувати в організмі людини. Паразити мають організм людини за домівку і використовують його як джерело живлення. Вони живуть не тільки в кишечнику, а й у легенях, печінці, м'язах, суглобах, шлунку, стравоході, мозку, крові, шкірі і навіть у сітківці ока. Нерідко перебіг глистяних захворювань є без скарг і проявів. Тривалий час паразити можуть жити й розмножуватися всередині нас без видимих ознак. Тільки коли їх кількість збільшується і утворюється колонія, а сили організму виснажуються, з'являється погане самопочуття. Те, які викличуть глисти симптоми захворювання, залежить від виду паразита.   
                                                                                                                                   
                                                             Які симптоми? 
До загальних ознак можна віднести:                                                                                                                              - ПІДВИЩЕНУ СТОМЛЮВАНІСТЬ;
  - ДРАТІВЛИВІСТЬ І ПЛАКСИВІСТЬ ДИТИНИ;
  - ПОРУШЕННЯ АПЕТИТУ; 
  - БІЛЬ У ЖИВОТІ РІЗНОГО ХАРАКТЕРУ; 
  - НУДОТА ВРАНЦІ;  
  - БЛІДІСТЬ ШКІРНИХ ПОКРИВІВ; 
  - ВИСИПАННЯ; 
  - НЕДОСТАТНІЙ НАБІР ВАГИ; 
  - ЗАПОРИ або проноси;   
  - «СИНЯКИ» ПІД ОЧИМА.  

Будь-які глисти в дитячому організмі можуть спричинити порушення фізичного й розумового розвитку, затримку росту і статевого дозрівання. Вони можуть спровокувати розвиток анемії, порушення пам’яті, погіршення загального самопочуття.
                         Як дитина може заразитися глистами?
 
 Дуже часто зараження глистами відбувається:

- при контакті з тваринами ;
- під час ігор дітей у пісочницях;
-через неякісні або заражені продукти харчування (м'ясо, риба, молоко);
-вживання забруднених овочів та фруктів;
- при вживанні зараженої води;
-порушення особистої і побутової гігієни .

Деякі гельмінти активно проникають через ушкоджену шкіру людини, або потрапляють в організм при укусі членистоногих.
                                           Діагностика
Діагностика ґрунтується на виявленні яєць, личинок, дорослих гельмінтів, та їхніх фрагментів. Оскільки більшість дорослих гельмінтів перебувають у травному каналі, основним матеріалом для дослідження є фекалії. Діагноз встановлюється з допомогою лікарського огляду і аналізів. 


                                              Аскариди   

 У дітей найчастіше зустрічаються аскариди, що викликають аскаридоз. Аскарида має веретеноподібне, видовжене тіло, біло-жовтуватого кольору.  Хробак живе до 10 років і має довжину 25-30 сантиметрів. Самиці аскарид за добу можуть виділяти понад 240 тис. яєць. Яйця вкриті товстою оболонкою, поверхня їх бугриста, легко чіпляється за різні предмети. В навколишньому середовищі яйця можуть зберігатися до 7 років і більше (здатні заражати людину).З грунту яйця потрапляють на руки, ягоди, овочі, предмети, що впали на підлогу, і заносяться в рот. У кишечнику личинки вилуплюються, проникають через його стінки в венозне і лімфатичне русло, потрапляють в легені і виходять в повітроносні шляхи. У легенях відбувається дозрівання аскарид, потім вони потрапляють в глотку і потрапляють в тонкий кишечник.  Крім кишечнику, печінки і легенів личинок аскарид знаходили в мозку, очах та інших органах. Вони інтенсивно харчуються сироваткою крові і еритроцитами. Аскариди виділяють отруйні речовини, які, всмоктуючись у кров, викликають серйозні порушення діяльності різних систем.  

 Симтоми: головні болі, нудота, блювота, роздратованість, швидка стомлюваність, зниження працездатності.
 Для профілактики захворювання їх треба лікувати, не вживати в їжу немитих овочів, ягід, мити руки перед їжею. 
                                                                        Гострики
 
 Дрібні, довжиною до 1 см, часто зігнуті, білястого кольору паразити. 

Місцем проживання  служать нижні відділи тонкого і товстого кишечника, тому гостриків частіше, ніж аскарид, можна побачити в калі.  Тривалість життя гостриків складає до 1,5 місяців, але за рахунок величезної кількості яєць, що відкладаються,  їх чисельність постійно відновлюється і хвороба, без лікування, може тривати роками. Така хвороба  називається   ентеробіоз.
 Доросла самка гострика відкладає яйця в складках слизової оболонки біля виходу з прямої кишки і на шкірі навколо нього. При цьому рух самок подразнює шкіру і викликає свербіж і печію. Найчастіше це відбувається під час сну. Хворі, розчухуючи шкіру, забруднюють руки, білизну, предмети вжитку, заносять яйця гостриків в рот. При витрушуванні білизни яйця гостриків потрапляють на підлогу і з пилом заносяться на різні предмети, меблі і продукти харчування. Все це сприяє повторному зараженню і поширенню  ентеробіозу.                         Хворі на ентеробіоз нерідко скаржаться на болі в животі, нудоту, блювання, запаморочення.                             Виникають кишкові розлади: часті, рідкі випорожнення. Занурюючись у слизову оболонку кишечника, гострики викликають її пошкодження, сприяють проникненню мікробів, що призводить до запалення, інколи стають причиною апендициту. Нестерпний свербіж викликає порушення нервової системи, дитина стає дратівливою, плаксивою, неспроможною зосередитись, втрачає апетит, погано спить, у неї погіршується пам'ять.                                                     
                                                                           Опісторхоз

 

Опісторхоз – це тяжке хронічне захворювання печінки, підшлункової залози та інших органів, яке викликає дрібний листоподібний гельмінт – опісторхіс.
Хвороба дуже поширена серед людей, які живуть в басейнах річок. В Україні – це басейн Дніпра (Сумська, Полтавська Чернігівська і Черкаська області). В Сумській області найбільше хворих виявлено в населених пунктах, розташованих поблизу річок Ворскла, Десна, Сейм, Сула. 
Паразит проходить складний  шлях розвитку, при якому в м’язах риб формуються заразні личинки. Зараження людей відбувається при вживанні сирої, слабого посолу, свіжов’яленої та недостатньо провареної або просмаженої  риби, ураженої личинками паразита.
Основні прояви хвороби – це біль у правому підребер’ї, який з’являється після прийому жирної та гострої їжі, після фізичного або нервового навантаження, поганий апетит, нудота, гіркота в роті, слабкість, безсоння, головний біль, роздратування.
Без лікування хвороба триває 10-20 років і більше, викликаючи тяжкі ускладнення: гострі запалення жовчних протоків, жовчного міхура, підшлункової залози, в окремих випадках може сприяти  виникненню первинного рака печінки.
Захворюванню опісторхозом можна запобігти!
Головне – це не вживати в їжу сиру, мало просолену та свіжов’ялену рибу. 
Не варто годувати сирою рибою котів, собак та свиней, це призводить до їх зараження і забруднення довкілля збудником паразита. 
Не можна скидати в річку рибні відходи.                         
                                                                          Лямбліоз
Лямбліоз – паразитарна хвороба, яка перебігає з переважним ураженням тонкого кишечнику та супроводжується порушенням функції печінки, жовчних шляхів, зниженням імунітету, алергічними та неврологічними симптомами. Лямбліоз розповсюджений повсюди, зараженість дітей в 3-5 разів більша, ніж дорослих. 
Збудником лямбліозу є кишкові джгутикові найпростіші – лямблії, які під час свого розвитку проходять вегетативну і цистну стадії. Вони  розмножуються  дуже швидко. На 1 см2 слизової оболонки кишечнику може знаходитись більше 1 млн. лямблій. 
Клінічні прояви лямбліозу дуже різноманітні, це симптоми з боку шлунково-кишкового тракту (чергування проносів і закрепів, різкий біль у животі, нудота, зниження апетиту), порушення загального стану (головний біль, роздратованість, нездужання, швидка втомлюваність,  у дітей – відставання у фізичному розвитку, втрата ваги), ураження шкіри (кропив’янка, висипка на шкірі, свербіж, ураження оболонки губ), алергічні прояви (кропивниця, астматичний бронхіт, бронхіальна астма).
Джерелом інфекції є людина, яка виділяє цисти лямблій, та  деякі види тварин – коти, собаки, велика рогата худоба, свині, миші та інші.  Збудник передається через забруднені цистами лямблій воду, харчові продукти, грунт, руки, іграшки, предмети вжитку. Механічними переносниками є мухи.  
Зараження відбувається найчастіше при вживанні погано очищеної водопровідної води або води з відкритих водоймищ. Також зараження здійснюється через забруднені цистами предмети вжитку: білизну, іграшки, посуд і т.п.
 У дітей, що мають звичку смоктати пальці, олівці, ручки, кусати нігті, практично в 100% випадків виявляються лямблії.
 Цистам лямблій властива висока стійкість у зовнішньому середовищі. 
Профілактика лямбліозу, як і будь-якої кишкової інфекції, це покращення соціально-побутових умов, якості питної води, рівня комунального благоустрою населених пунктів, суворе дотримання гігієнічного режиму. Не можна цілувати собак і кішок. Треба добре мити столову зелень, свіжі фрукти і овочі.


                                                                  Трихоцефальоз
Це хронічний гельмінтоз, збудником якого є волосоголовець  завдовжки 3-5,5 см. Головний кінець паразита тонкий, витягнутий, нагадує волосину. Головним кінцем волосоголовець укорінюється у слизову і підслизову оболонки кишок. Вони паразитують у кишках протягом 5—10 років.                                                     Клінічні прояви  В більшості випадків (при незначному інфікуванні) захворювання протікає безсимптомно. При великій кількості паразитів: болі в животі, підвищена стомлюваність, втрата апетиту, підвищене слиновиділення, запори, знижується маса тіла. Іноді спостерігаються судоми. Зараження відбувається при вживанні забруднених яйцями гельмінта овочів, фруктів і ягід, води.


                                                                          Трихінельоз
Трихінельоз у людини характеризується тяжким хронічним перебігом, алергічним набряком тіла,сильним болем у м’язах. Людина заражується трихінельозом під час вживання в їжу погано провареної чи просмаженої свинини або м’яса диких тварин, уражених цим захворюванням. Хвору людину можна вилікувати лише на початковій стадії захворювання, доки не сформувалася міцна капсула (оболонка) личинки. Після інкапсуляції хворобу вилікувати майже не можливо. Людина залишається інвалідом на все життя, постійно борючись за допомогою сильнодіючих ліків  із нестерпним болем. 


                                                               Як себе захистити ?
  

 

 

                               Мило та вода — наші перші друзі!
  -треба мити з милом руки перед кожним вживанням їжі;  
  -після відвідування туалету;
  -після спілкування з тваринами;
  -після садово-польових робіт; 
  -після гри на дитячому майданчику;
  -обов’язково обдавати окропом овочі та фрукти, які вживаються  сирими; 
  -достатньо термічно обробляти рибу та м’ясо;
  -робити в кімнатах часте вологе прибирання; 
  -не пити воду сумнівної якості, зокрема з відкритого водоймища;                                                                             -пам’ятайте: домашні тварини краще почуватимуть себе на подвір’ї —                                                                     у квартирі їм не місце!

 
Категорія: Інформація | Додав: dok (16.02.2016) | Автор: Бобіна О.І.
Переглядів: 3157 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 1
avatar
1 Andre • 08:06, 18.02.2016
Дуже корисний матеріал
avatar
Пошук
Дистанційка
Вхід на сайт

Історія
Посилання


БПД
УЦОЯО
ХРЦОЯО
Відділ освіти КСР
Ми на YOUTUBE
Ми на Facebook
Ми на Facebook
Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія
Copyright Краснопільська гімназія Краснопільської селищної ради Сумської області Україна © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz