Четвер, 25.04.2024, 11:00
Краснопільський ліцей №2 Краснопільської селищної ради
Вітаю Вас Гість | RSS
TEST
Меню сайту
Категорії розділу
Інформація [19]
Харчування [17]
Контрольна порція сьогодні [1]
Головна » Статті » Медична служба » Харчування

Інформація про харчування у гімназії для батьків та дітей

ДЛЯ БАТЬКІВ

З 2020 року в Україні триває реформа шкільного харчування, спрямована на забезпечення дітей якісним, безпечним та повноцінним харчуванням у закладах освіти, формування культури здорового харчування та поширення її серед українських родин.

У Краснопільській гімназії, як і у кожному навчальному закладі України, впроваджується реформа « Здорове та якісне харчування в закладах освіти»

 Гімназія для харчування учнів користується кейтеринговими послугами на базі кафе «Нива».

Адреса потужності оператора ринку: Сумська обл, смт Краснопілля, вул. Сумська 3

З 1 січня 2022 року у закладі харчування  розпочали готувати за новими правилами та рецептами. Реформа шкільного харчування розпочалася за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Технологічні карти для оновленого шкільного меню розробляв кулінарний експерт Євген Клопотенко. Складено нове меню на основі технологічних карт з  Рекомендованого меню для використання в закладах освіти (розроблені на підставі норм харчування у закладах освіти, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 р №305)

ЩО ЗМІНИЛОСЯ?

1

збільшення вживання овочів (кожний прийом їжі повинен включати вживання овочів згідно вікової норми);

2

збільшення вживання фруктів;

3

зменшення вживання хліба (цільнозерновий, є прийоми їжі без хліба);

4

зменшення вживання картоплі (одна страва картоплі чергується з 4-5 страв із злакових);

5

збільшується споживання птиці;

6

зменшується споживання насичених жирів (масла);

7

обмежується вживання чаю, соку та какао ( в закладах дошкільної освіти не більше 2 порцій на тиждень кожного виду);

8

обмежується вміст цукру, солі та жиру в стравах, які готуються в закладах освіти.

Працівники харчоблоку отримали детальну інформацію щодо роботи з оновленим меню, мають в наявності нові технологічні картки, меню-розкладки, перспективне 4х тижневе меню.

 

У перспективі нове шкільне меню повинне змінити культуру харчування на краще. У шкільне  меню учнів введено нові страви. Та чи зможуть діти звикнути, а згодом  і вподобати переміни у своєму раціоні? 

На думку відомих дієтологів - зможуть. Проте спільних зусиль потрібно докласти не лише школі, а й батькам. 

Як привчити дитину до здорової їжі?

Річ у тому, що у більшості сімей є певні традиції харчування, і вони не завжди здорові. Тому першочергово діти "відкидають" нові страви через те, що вони не звикли їсти овочі чи каші удома. Якщо у дитини немає звички їсти збалансовану та здорову їжу, то зміни потрібно вносити не лише в шкільний раціон, а й удома. 

Батьки повинні бути для дітей підтримкою і прикладом для наслідування в цьому випадку. 

Хоча б 80% нашого щоденного раціону має містити корисну та здорову їжу. Було б добре, якби батьки почали звертати увагу на своє харчування також. Бо дитина не може їсти броколі, якщо тато навпроти їсть смажену картоплю. Варто хоча б шукати компроміс.

«Наприклад, багато дорослих і дітей часто не снідають чи їдять дуже мало, тому можна почати зі звички разом снідати або вечеряти», – радить дієтолог. 

Щоденний раціон дитини повинен містити каші, овочі та фрукти, м'ясо або рибу кілька разів на тиждень. Гімназія забезпечує одноразове харчування дітей, тобто гарячий обід, а ось сніданок це турбота батьків.

Батьки! Зверніть увагу! Для дитини шкільного віку важливий ситний сніданок – для цього недостатньо бутербродів та чаю, повинні бути злакові або каша, тобто комбінація вуглеводів та білків. 

Ранковий підйом, збори до школи, уроки – це щоденний стрес для організму дитини. І якщо вона не встигла поснідати, або обмежилась лише чаєм, дуже швидко дасться взнаки дефіцит енергії, що виявлятиметься важкістю сприймання матеріалу, дратівливістю, сонливістю, відчуттям голоду.

Це може призвести до агресивної поведінки та неприємностей у школі. У дітей, яких не привчили снідати, сповільнюється обмін речовин, що може спричинити поступове збільшення маси тіла та порушити обмін речовин у майбутньому.

Численні дослідження свідчать, що діти, які повноцінно снідають, мають кращі показники в успішності та краще здають тести.

Батьки вимагають від дітей хороших оцінок. Але саме голодний шлунок заважає їм отримати їх. Мозку для роботи зранку необхідно отримати харчування, яке він бере з глюкози після прийому їжі. Адже дитині треба включатися в роботу вже на першому уроці і це великий стрес для нього. З сніданком він вже буде бадьорий і готовий відповідати на будь-які запитання вчителя.

Постійна відмова від їжі з ранку веде до зниження розвитку розумової та фізичної активності школяра.

А якщо не хоче снідати?

Часто ж реальна картина далека від ідеалу – дитина важко прокидається та навідріз відмовляється від будь-якого сніданку, незважаючи на вмовляння та погрози.

Є декілька способів протидії цьому

1. Вкладайте дитину раніше спати.

2. Будіть дитину на 15-20 хвилин раніше, щоб вона без страху спізнитися до школи встигла поснідати.

3. Гарно та яскраво сервіруйте стіл.

4. Снідайте разом зі своєю дитиною. Діти наслідують поведінку дорослих, тому, якщо вони не бачать, що їхні батьки снідають, вони підсвідомо відмовлятимуться від сніданку.

Якщо ми говоримо про перекуси в школі , це може бути не просто бутерброд з ковбасою, який не має користі для дитячого організму, а, наприклад, запечена куряча грудка з цільнозерновим хлібом та шматочки свіжих овочів.

До вибору хліба поставитись треба відповідально: білий хліб даватиме швидкий підйом енергії, після якого (20-30 хв) наступить її спад, що проявиться у сонливості та зниженню концентрації уваги. Зерновий або висівковий хліб забезпечуватимуть поступлення енергії стабільно.

Між шматочками хліба можна вкласти тонкий шматок відвареного м’яса (індички, курки, телятини), твердого сиру та квашеного огірка. Щоб сандвіч у рюкзаку не розкришився, потрібно впакувати його у пластмасовий контейнер.

Деякі продукти можуть не смакувати дитині через спосіб приготування. У такому випадку варто підшукати альтернативний варіант, як можна приготувати продукт по-іншому. Щоб викликати у дитини цікавість, можна також залучити її до процесу приготування страви. 

З дитиною можна домовитись - якщо їй пояснити, що цю їжу ми їмо для здоров'я, а іншу можна їсти для настрою, зауважити, що людина, яка здорово харчується,  може підтримувати  хорошу форму, міцне здоров'я, досягати успіхів у навчанні, творчості, що цей шлях веде до хорошого майбутнього.  Крім того, дитині варто пояснити, що таке здорове харчування та показати приклади. 

Діти старшого віку (10-11 клас) можуть уже усвідомлювати ситуацію та самостійно робити вибір. При цьому для молодших дітей дуже важливою залишається думка соціуму.

На дітей молодших або ж середніх класів сильно впливає оточення. Наприклад, однокласники можуть сміятися, що дитина їсть салати, фрукти, а вони – снікерси. Такий фактор теж не можна забувати. У такому випадку можна давати дитині цукерки з дому, щоб вони були якісні, або ж самостійно спекти випічку чи снеки. Це допоможе дитині адаптуватися та зрозуміти, що вона не відрізняється від інших.

Не забуваємо,  правильне харчування це запорука здоров'я!

 

ДЛЯ ДІТЕЙ

  •   Під час обіду в їдальні належить дотримуватися хороших манер і поводитися пристойно;


• не поспішайте в їдальню, вирушайте туди разом зі своїм класом у відведений для вас час;

• не біжіть і не поспішайте зайняти місце за столом першими, не розштовхувати інших учнів;

• дотримуйтесь черги;

• пересуваючись по їдальні, дивіться під ноги, щоб не посковзнутися і не впасти;

• перед тим як сісти за стіл, не забудьте ретельно вимити руки, за потреби обробіть їх антисептиком;

• намагайтеся не пролити на себе або сусідів чай;

• сидите за столом прямо, не кладіть ногу на ногу, не штовхайте сусідів і не кладіть лікті на стіл;

• під час їжі дотримуйтеся тиші: не розмовляйте голосно, не чавкайте, не дуйте на гарячі страви, не стукайте виделками та ложками по тарілці  чи чашці;

• правильно користуйтеся столовими приладами: не забувайте, які страви їдять ложкою, а які - вилкою;

• якщо ви забруднилися, скористайтесь серветкою або носовою хусткою;

• дотримуйтесь чистоти: впустивши що-небудь на підлогу, підніміть і викиньте у відро для сміття;

• не висловлюйтеся погано про страви які вам не сподобалися, своїми висловлюваннями ви можете зіпсувати апетит іншим;

• будьте ввічливими: побажайте приємного апетиту вашим однокласникам, подякуйте працівникам їдальні;

шанобливо ставтеся до працівників їдальні.

 

 

Категорія: Харчування | Додав: dok (18.02.2022) | Автор: Бобіна О.І.
Переглядів: 158 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Дистанційка
Вхід на сайт

Історія
Посилання


БПД
УЦОЯО
ХРЦОЯО
Відділ освіти КСР
Ми на YOUTUBE
Ми на Facebook
Ми на Facebook
Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія
Copyright Краснопільська гімназія Краснопільської селищної ради Сумської області Україна © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz