Четвер, 28.03.2024, 12:37
Краснопільський ліцей №2 Краснопільської селищної ради
Вітаю Вас Гість | RSS
TEST
Меню сайту
Категорії розділу
Інформація [19]
Харчування [17]
Контрольна порція сьогодні [1]
Головна » Статті » Медична служба » Інформація

Бережіться - кліщі!

Із настанням теплих днів розпочинається сезон відпочинку на природі, в лісі. Потрібно пам’ятати, що в ці весняно-літні дні зростає активність кліщів. Вони  зустрічаються у лісі, на луках, пасовищах, а в останнє десятиріччя перемістились у сквери та паркові зони міст.

Кліщі можуть нападати на людину в будь-який час дня і ночі та за будь-якої погоди. Менше їх, як правило, за сухої жаркої погоди, а прохолодними та похмурими днями їх кількість збільшується.

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Крововсмоктування кліща може тривати до 12 діб. Напившись удосталь крові людини або тварини, кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць у ґрунт. 

   Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт. 

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в громадському транспорті, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, домашніми улюбленцями.

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, треба обов’язково оглянути себе на наявність кліщів.
Шкідник присмоктується протягом 15-20 хвилин.

Він разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.

 

Хвороба Лайма

Першим проявом хвороби Лайма є: 

- почервоніння на місці присмоктування кліща,

- головний біль,

- затверділість м'язів шиї,

- ломота у всьому тілі і млявість.

Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, а й навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. 


Перші прояви хвороби Лайма можуть з'явитися через 1-3 тижні. Як правило, на місці присмоктування кліща на тілі постраждалого виникає кліщова мігруюча еритема – почервоніння шкіри. 

Часто разом з еритемою у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість. Слід відмітити, що у 30-40% хворих еритема не спостерігається.
Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до
тривалої непрацездатності та інвалідності.

Кліщовий вірусний енцефаліт 

Починається з:

- головного болю,

- гарячки, нудоти,

- блювоти та порушення сну.

При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках - до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час крововсмоктування кліща, а й  при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих тварин.
 

Перші прояви хвороби проявляються через 7-14 діб, деколи 30 діб. Гострому періоду може передувати стан, аналогічний як при гострих респіраторних захворюваннях: слабкість, нездужання, головний біль, болі у м'язах, в ділянці шиї, плечах, попереку із відчуттям оніміння. Хвороба починається гостро, хворого «морозить», різко може підвищуватися температура тіла до 38º-39º.

Якщо ви знайшли на тілі кліща налитого кров’ю або ви впевнені, що він протримався на тілі довше 24 годин, треба звернутись до лікаря.

Якщо через декілька днів або тижнів після укусу ви відчуваєте наступні симптоми – негайно зверніться до лікаря!

 

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КЛІЩІВ?

Як і від інших життєвих неприємностей, стовідсоткового методу захисту від кліщів не існує, але є способи, які значно знизять ваші ризики.

Одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором.
Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

Краще триматися середини стежки. Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25м місце для привалів, нічного сну на природі.

Повернувшись додому, відразу зніміть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. 

Якщо Ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту.

Якщо це неможливо, видаліть його самостійно. 


Потім змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть. Протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виник нення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря!

 НЕ МОЖНА!

  • брати комаху голими руками;    
  • видаляти гострим предметом;   
  • тягти за черевце;   
  • припікати сигаретою;  
  •  відривати кліща зубами;   
  • різко смикати при витягуванні;     
  • змащувати його бензином, миючими засобами, рідиною для зняття лаку, що популярне в народі.

 

Як витягнути кліща?

Витягуючи кліща, слід діяти дуже обережно і уважно. Існує спеціальний інструмент для позбавлення від кліщів – викручувач.

 

 

Спробувати видалити кліща з допомогою нитки. Для цього підійде міцна нитка, з якої слід зробити петельку і накинути її на кровососа. Переконавшись, що петля знаходиться не на черевці, а ближче до хоботка паразита, потрібно затягнути нитку в вузол і почати тихенько без зусиль підтягувати її кінці вгору, перпендикулярно шкірі.

 

        Також можна витягнути кліща пінцетом, міцно взявши його як можна ближче до місця укусу (між головкою кліща і тілом людини).

 

 

 

        Промисловістю для ефективного видалення кліщів налагоджено виробництво спеціальних викручувачів, які схожі на маленькі обценьки.. Їх перевага перед пінцетами в тому, що вони не стискають тіло паразита, що знижує ризик зараження інфекціями.

     

 

Витягнути кліща шприцом. Спочатку зі шприца ножем зрізається частина з голкою. Слід відкачати поршнем повітря. Створений у трубці вакуум виштовхне паразита з ранки.

 

Якщо ж вам вдалося вручну позбутися паразита, не варто забувати про запобіжні заходи. Рану необхідно негайно обробити антисептиком. Ретельно обробити не тільки використаний інструмент, але і власні руки, все, що контактувало з кліщем.

Будьте здорові !

Категорія: Інформація | Додав: dok (30.03.2020) | Автор: Бобіна О.І.
Переглядів: 321 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Дистанційка
Вхід на сайт

Історія
Посилання


БПД
УЦОЯО
ХРЦОЯО
Відділ освіти КСР
Ми на YOUTUBE
Ми на Facebook
Ми на Facebook
Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія
Copyright Краснопільська гімназія Краснопільської селищної ради Сумської області Україна © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz